ERASMUS+ “HBHM”
ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΦΡΟΥΤΩΝ

Στα πλαίσια του προγράμματος Εrasmus “Healthy body ,healthy mind” η παιδαγωγική ομάδα αποφάσισε την εβδομάδα 7/2/2022 me 11/2/2022 να γίνει βιωματική προσέγγιση της υγιεινής διατροφής .
Αυτή εκτός από τη θεωρητική κατάρτιση ,θα περιλαμβάνει και εμπειρία .Τα παιδιά κάθε μέρα της εβδομάδας θα τρώνε στο σχολείο κάποιο φρούτο και συγκεκριμένα μήλο, πορτοκάλι, μπανάνα, μανταρίνι και ανανά , τα οποία θα τους τα παρέχει το σχολείο.

Σκοπός της κίνησης αυτής είναι να γνωρίσουν τα παιδιά τη θρεπτική αξία των φρούτων, να τα εντάξουν από νωρίς στην καθημερινή τους διατροφή και να ενδυναμώσουμε έτσι τη στάση τους από τη μικρή ηλικία και σαν ενήλικες αργότερα ,απέναντι σε μια σωστή και ισορροπημένη διατροφή.

Την Δευτέρα τα παιδιά δοκίμασαν μανταρίνια, την Τρίτη ήταν η σειρα του μήλου. Την Τετάρτη ήρθε να χαμογελάσει στους μαθητές η μπανάνα, ε΄νώ την Πέμπτη οι μαθητές καθάρισαν και έφαγαν μόνοι τους το πορτοκάλι. Την Παρασκευή ο εξωτικός ανανάς ήρθε να κλείσει μια πολύ ευχάριστη εβδομάδα για όλα τα παιδιά.!!!

previous arrownext arrow
Slider

Πριν την κατανάλωση του φρούτου οι μαθητ΄ές παρακολουθούσαν παρουσίαση με πληροφορίες από το ανάλογο φρούτο και έλυναν ακροστιχίδα.

Παρουσιάσεις:

Το μανταρίνι Η μπανάνα Ο ανανάς To Πορτοκάλι Το μήλο

Ακροστιχίδες:

Ηλεκτρονικά:

ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ ΜΑΝΤΑΡΙΝΙ ΜΠΑΝΑΝΑ ΜΗΛΟ ΑΝΑΝΑΣ

Για εκτύπωση:

Στο τέλος οι μαθητές/τριες ζωγράφισαν ότι τους εντυπωσίασε

Slider