Στα πλαίσια του προγράμματος Erasmus+ “Healthy Body Healthy Mind” (Νους υγιής εν σώματι υγιή) πραγματοποιήθηκε σήμερα 11/6/2021 σε αίθουσα του σχολείου μας ομιλία από μέλη της εθελοντικής ομάδας του Οδοντιατρικού Συλλόγου  Ν. Μαγνησίας ομιλία σχετικά με τη στοματική κοιλότητα και την υγιεινή αυτής.

Την ομιλία παρακολούθησαν μαθητές και μαθήτριες τεσσάρων τμημάτων της Δ και Ε τάξης, οι οποίοι ενημερώθηκαν πάνω σε πολλά θέματα που αφορούν τα δόντια, τις ασθένειες αυτών, την πρόληψη και τη θεραπεία τους. Τα παιδιά συμμετείχαν ενεργά με διάφορες ερωτήσεις, υπήρξε αλληλεπίδραση και ενδιαφέρον.

Σκοπός της ομιλίας πέρα από το γνωστικό μέρος ήταν να αναδειχθεί η υγιεινή των δοντιών σας αναπόσπαστο κομμάτι της γενικότερης φροντίδας για την υγεία και ευεξία του ανθρώπου.

previous arrownext arrow