Τα Βιβλία σε Ρόδες στο 3ο Δημοτικό Σχολείο Νέας Ιωνίας Βόλου

Τα ΒΙΒΛΙΑ ΣΕ ΡΟΔΕΣ® είναι ένα πρωτοποριακό πρόγραμμα που φέρνει μικρές, κινητές, θεματικές και δανειστικές βιβλιοθήκες στις τάξεις των δημόσιων δημοτικών σχολείων και νηπιαγωγείων σε όλη την Ελλάδα.

Τον Απρίλιο του 2023 και για ένα μήνα τα Αγγλικά Βιβλία σε Ρόδες ήταν μαζί μας και υπήρξε μεγάλη συμμετοχή μαθητών του σχολείου μας, οι οποίοι είτε δανείστηκαν ένα ή και περισσότερα βιβλία για διάβασμα στο σπίτι στον ελεύθερο χρόνο τους είτε διάβασαν μέσα στην τάξη βιβλία. Μετά την ανάγνωση του βιβλίου , αρκετοί μαθητές δημιούργησαν ζωγραφιές εμπνευσμένες από τα βιβλία.

Στη συνέχεια, οι τάξεις Δ1, Δ2 και Ε1 του σχολείου μας ηχογράφησαν το βιβλίο “The Suitcase” του συγγραφέα παιδικών βιβλίων Chris Naylor-Ballesteros και δημιούργησαν ένα ακουστικό-ηχητικό βιβλίο.

Τέλος, επικοινωνήσαμε με τον συγγραφέα ο οποίος με χαρά δέχτηκε τα ερωτήματα που του έθεσαν οι μαθητές της Δ τάξης και μας έστειλε ένα βίντεο με τις απαντήσεις κι ευχές για τους μαθητές μας!

(Υπεύθυνη Εκπαιδευτικός : Ελένη Κολώνη)