Στις 27/4/2014 έως 2/5/2014  τέσσερεις εκπαιδευτικοί του σχολείου μας επίσκέφτηκαν το συνεργαζόμενο συγκρότημα σχολείων στην Ιταλία.

Οι συμμετέχοντες  εκπαιδευτικοί ήταν οι:Κυριακή Βροχίδου, Κερασία Δήμου, Ελένη Κουρούπη και Μαρία Μιχαήλ και επισκέφθηκαν στη Santa Margherita Liqure  3 δημοτικά σχολεία και ένα γυμνάσιο.

Στη διάρκεια της επίσκεψης είχαν την ευκαιρία να παρουσιάσουν τον τόπο μας και την ιστορία του, το σχολείο μας, την ελληνική σημαία (εξήγησαν τα χρώματα και τα σύμβολα της και τα παιδιά τη ζωγράφισαν), το ελληνικό αλφάβητο, παιχνίδι με ελληνικές λέξεις και φράσεις, ελληνικό τραγούδι και παραδοσιακό χορό.

Οι Ιταλοί δάσκαλοι και τα παιδιά συμμετείχαν με ενθουσιασμό στις δραστηριότητες και μας εξέφρασαν την επιθυμία να μείνουμε περισσότερες μέρες ώστε να παρακολουθήσουν και οι γονείς των παιδιών τις δραστηριότητες, εκφράζοντας μ? αυτό τον τρόπο την επιτυχία της επίσκεψης.