Το Κέντρο Πρόληψης των Εξαρτήσεων και Προαγωγής της Ψυχοκοινωνικής Υγείας Π.Ε. Μαγνησίας «Πρόταση Ζωής» πραγματοποίησε βιωματικό εργαστήριο στο 3ο Δημοτικό  Σχολείο  Νέας  Ιωνίας Βόλου.
          Τα επιστημονικά στελέχη του Κέντρου κ.. Γώγου  Ζωή, Ψυχολόγος, Επιστημονικά Υπεύθυνη   και  Σωτηροπούλου  Δήμητρα ,  Κοινωνική Λειτουργός, Στέλεχος Πρόληψης, επισκέφθηκαν το σχολείο  μας στις 12/02/24 και πραγματοποίησαν βιωματική παρέμβαση στους μαθητές. Με μεθόδους ενεργητικής μάθησης ( συζήτηση στην τάξη ,άσκηση ανταλλαγής σκέψεων ανά ζεύγη, εικαστικό περίπατο   κ.ά.) και συζήτηση στην ολομέλεια, αναπτύχθηκε το θέμα της «Αποδοχής της Διαφορετικότητας».

Στη συνάντηση συμμετείχαν και οι εκπαιδευτικοί , Δήμου  Κερασία και Μαριάνθη  Μακροπούλου.